We are a leading Manufacturer of tractor tappet cover gaskets, nitrile rubber gaskets, sonalika tractor tapit cover gasket, hydraulic tank gasket, jcb hydraulic tank gasket and rubber ring (for gas stove) (double collar) from Faridabad, India.
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Material | EPDM |
| Thickness | 2.5mm |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Hardness | 40-90 |
| Ethylene Content | 45 to 85 % |
Minimum order quantity: 500 Piece
We are the leading provider of Tractor Tappet Cover Gaskets. These products are identified amid patrons for their noticeable features such as longer life, durability and nominal cost.
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Shape | Corrugated Gasket |
| Product Customisation | Yes |
| Material | Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Diameter | 30 mm |
| Thickness | 10mm |
₹ 36 / Piece Get Latest Price
| Material | rubber |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 8.5 mm |
| Color | black |
| Size | Medium |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 0.5 mm |
| Usage/Application | Steam |
| Color | Natural |
| Material | Neoprene |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Part Type | Seal Kit |
| Compatible Machine Model | JS205 / JS210 |
| Brand | JCB Genuine |
| Color | Natural |
| Material | Steel |
| Machine Model Year | 2022 |
| Part Location | Engine |
| Product Form | Single Part |
₹ 7.5 / Piece Get Latest Price
| Part Type | Stove Leg |
| Material | Steel |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Usage/Application | Domestic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Part Type | Stove Knobs |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Usage/Application | Domestic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Material | rubber |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface | Polished |
| Colour | Black |
| Uses | Machine |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Part Type | Stove Knobs |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Usage/Application | Domestic |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface | Matt |
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 0.8 |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Hardness | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | White |
₹ 24 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 15 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Packaging Type | Polybag |
| Shape | Flat Gasket |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1/8,1/16 inch |
| Product Customisation | Yes |
| Finish | Good finished |
| Product Type | Neoprene |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Packet,Polybag |
₹ 48 / Piece Get Latest Price
| Thickness (mm) | 25 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Size | Medium |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
| Material | Rubber |
| Condition | New |
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | rubber |
| Usage/Application | tractor valve gasket |
| Color | black |
| Thickness | 4.5 mm |
| Size | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7.5 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Material | Rubber |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Design | Modern |
₹ 3.50 / Piece Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 3.5 mm |
| Usage/Application | Steam |
| Material | Natural Rubber |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | black |
| Thickness | 6.5 mm |
| Size | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 40-90 (Shore A) |
| Thickness | 1 mm |
| Color | Black |
| Material | EPDM |
| Density | 0.9 to 2 g/cu.cm |
| Tensile Failure Stress | 25 MPa |
| Maximum Service Temperature | 150 Degree C |
| Minimum Service Temperature | -50 Degree C |
Minimum order quantity: 500 Piece
The Rubber Gaskets, which we present to our clients is comprehensive of high quality and is widely acknowledged in the market due to their affordable pricing.
₹ 5.50 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 2 mm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Outer Diameter | 6 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Weather Resistance | Yes |
| Temperature Resistance | Yes |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Engine |
| Color | Black |
| Thickness | 0.25 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| Elongation at Break | More than 300% |
| Tensile Strength | Greater than or equals to 10N/Sq.mm |
| ACN content | 33% |
Minimum order quantity: 300 Piece
We are a well-known company in offering Tractor Engine Gaskets, which is widely renowned for its durability and high quality.
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Packaging Type | Packet |
| Material | Rubber |
| Color | Black |
| Product Customisation | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| Packaging Type | Box |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| Thickness | 1.5 mm |
| Packaging Type | Packet |
| Color | Black |
| Is It Customized | Customized |
| Product Customisation | Yes |
Shanu Luthra (Proprietor)
M.S.Industries
Plot No A-3, Dabua Pali Road, Behind Shiva Dharam Kanta, Dabua Colony
Faridabad - 121001, Haryana, India