Offering you a complete choice of products which include glass rubber beading, glass rubber beadings, air cleaner hoses, electric panel rubber beading, metal rubber beading and industrial rubber beading.
₹ 170 / Kilogram Get Latest Price
| Material | EPDM |
| Type | Glass |
| Thickness | 10 mm |
| Color | Black |
| Usage/Application | Truck |
| Length | 10 m |
| Minimum Service Temperature | -50 Degree C |
| Tensile Failure Stress | 25 MPa |
| Hardness | 40-90 (Shore A) |
| Density | 0.9 to 2 g/cu.cm |
| Maximum Service Temperature | 150 Degree C |
Minimum order quantity: 100 Kilogram
Due to the skills and proficiency of experts, we are enormously praised for providing a superior quality of Rubber Beading to our valuable customers.
₹ 120 / Kilogram Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Color | Black |
| Product Type | U Shape |
| Length | 5 m |
| Thickness | 2-10 mm |
| Usage/Application | Window |
| Type | Glass |
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | Truck |
| Packaging Type | Packet |
| Thickness | 30mm |
| Color | Black |
| Packaging Size | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 35 / Meter Get Latest Price
| Material | EPDM Rubber |
| Type | Window |
| Color | Black |
| Usage/Application | Car |
| Product Type | U Shape |
| Length | 5 m |
| Tensile Strength | 500 psi |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Material | Silicone Rubber |
| Type | Window |
| Thickness | 5 mm |
| Color | Black |
| Usage/Application | Truck |
| Product Type | U Shape |
| Length | 5 m |
| Tensile Strength | 500 psi |
| Condition | New |
₹ 55 / Meter Get Latest Price
| Material | PVC |
| Type | Window |
| Thickness | 5 mm |
| Color | Black |
| Usage/Application | Car |
| Product Type | U Shape |
| Length | 5 m |
| Tensile Strength | 500 psi |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 165 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | Truck |
| Packaging Type | Polybag |
| Thickness | 10mm |
| Color | Black |
| Packaging Size | Size |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Chimmney Beeding |
| Size | Medium |
| Color | Black |
| Thickness | 40mm |
| Country of Origin | Made in India |
Shanu Luthra (Proprietor)
M.S.Industries
Plot No A-3, Dabua Pali Road, Behind Shiva Dharam Kanta, Dabua Colony
Faridabad - 121001, Haryana, India