Offering you a complete choice of products which include radiators hose pipe, silicone rubber hose, rubber wire hose, drain hose pipe, hydraulic rubber hose and sonalika tractor radiator steel wire hose.
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Truck Brand | Bharatbenz |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
| Hardness | 40-90 (Shore A) |
| Tensile Failure Stress | 25 MPa |
| Density | 0.9 to 2 g/cu.cm |
| Maximum Service Temperature | 150 Degree C |
| Minimum Service Temperature | -50 Degree C |
The Molded Radiator Hose, which we present to our clients is comprehensive of high quality and is widely acknowledged in the market due to their affordable pricing.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Type | Spray Hose Pipe |
| Color | Red |
| Material | Silicone |
| Length | 30m |
| Size | 1 inch |
| Elongation at Break | 100-1100% |
| Working Temperature | -55 to 300 Degree C |
| Hardness | 10-90, Shore A |
Minimum order quantity: 200 Piece
We offer an extensive range of Silicone Rubber Hose to our customers. These are developed using the premium quality material and advanced technology.
₹ 175 / Meter Get Latest Price
| Size/Diameter | 3/4 inch |
| Color | Black |
| Material | EPDM |
| Hardmess | 40-90 ,Shore A |
| Tensile Failure Stress | 25 MPa |
| Density | 0.9 to 2 g/cu.cm |
Minimum order quantity: 150 Meter
We are providing an extensive series of Rubber Wire Hose, which are available in varied specifications that meet on client’s demand.
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Single Hose Length | 1m-6m |
| Color | Black |
| Material | EPDM |
| Hardness | 40-90 (Shore A) |
| Tensile Failure Stress | 25 MPa |
| Density | 0.9 to 2 g/cu.cm |
| Maximum Service Temperature | 150 Degree C |
| Minimum Service Temperature | -50 Degree C |
Minimum order quantity: 500 Piece
Backed by a team of knowledgeable professionals, we are an identified firm in the market for providing an extensive range of Drain Hose.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 3/8 inch |
| Standard | R1AT / 1SN |
| Type | R1 |
| Inside Diameter (ID) | 3/8 Inch |
| Length | 20 m |
| Color | Black |
| Hardness | 40-90 ,Shore A |
| Tensile Failure Stress | 25 MPa |
| Density | 0.9 to 2 g/cu.cm |
| Maximum Service Temperature | 150 Degree C |
| Minimum Service Temperature | -50 Degree C |
Minimum order quantity: 100 Piece
As a reputed entity of this arena, we are devoted towards providing top quality of Rubber Hoses at very reasonable price in recommended time frame.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Type | Vacuum Hose Pipe |
| Color | Black |
| Nominal Size | 1-3 inch |
| Length | 30m |
| Thickness | 4-15 mm |
| Material | Rubber |
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Truck Brand | AMW |
| Material | rubber |
| Product Brand | Keco |
| Assembly Required | Yes |
| Color | Black |
| Brand | MS industries |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Truck Brand | AMW |
| Material | rubber |
| Usage/Application | Tractor |
| Product Brand | Keco |
| Assembly Required | Yes |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 195 / Meter Get Latest Price
| Material | rubber |
| Type | Hydraulic Hose Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | Black |
| Surface | Polished |
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Standard | R6 |
| Material | rubber |
| Inside Diameter (ID) | 2 Inch |
| Brand | MS INDUSTRIES |
| Application | Hydraulic Fluid |
| Cover Features | Abrasion Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 115 / PIECE Get Latest Price
| Vehicle Type | Tractor |
| Usage/Application | Home |
| Thickness | 10mm |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Polybag |
| Packaging Size | Box |
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Truck Brand | AMW |
| Material | rubber |
| Usage/Application | escorts crane |
| Product Brand | Keco |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | OEM |
| Color | black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Truck Brand | Mahindra |
| Material | rubber |
| Usage/Application | escorts crane |
| Product Brand | Keco |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | OEM |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 98 / Piece Get Latest Price
| Truck Brand | Volvo |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | escorts crane |
| Product Brand | Keco |
| Color | black |
| Brand | msi |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 325 / Piece Get Latest Price
| Truck Brand | Volvo |
| Material | Rubber |
| Product Brand | Keco |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | OEM |
| Surface | Matt |
₹ 475 / PIECE Get Latest Price
| Truck Brand | Eicher |
| Material | Rubber |
| Product Brand | Keco |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | OEM |
| Colour | Black |
₹ 275 / Piece Get Latest Price
| Material | Silicone |
| Product Brand | Cummins |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | OEM |
| Colour | Black |
| Truck Brand | AMW |
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Truck Brand | Mahindra |
| Material | Rubber |
| Product Brand | Keco |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | OEM |
| Colour | Black |
₹ 175 / Piece Get Latest Price
| Material | rubber |
| Usage/Application | Tractor |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Uses | Machine |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Make | Tata Motors |
| Vehicle Model | Alto |
| Part Type | Engine Mounting |
| Material | Steel |
| Model Name/Number | kirloskar |
| Machine Type | JCB 3DX |
| Hardness | 70hs |
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Single Hose Length | 10-12 Inch |
| Size | 2 inch |
| Color | Black |
| Type | Steam Hose |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EPDM |
| Ethylene Content | 45 to 85 % |
Minimum order quantity: 200 Piece
We are a leading entity, occupied in presenting a wide range of Rubber Molded Hose. Furthermore, our customers can avail these products from us at reasonable prices.
₹ 415 / Piece Get Latest Price
| Truck Brand | Mahindra |
| Material | Rubber |
| Product Brand | Keco |
| Assembly Required | Yes |
| Origin | OEM |
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Pipe Size | 12.5 mm |
| Material | rubber |
| Brand | ms industries |
| Pipe Length | 0.5m |
| Type | s type hose |
| Type Of Part | hose pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Vehicle Name | ace cabe |
| Brand | ms industries |
| Color | black |
| Compatible For | ACE CRANE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 325 / Piece Get Latest Price
| Length | 15 mtr |
| Size/Diameter | 2.5 inch |
| Packaging Type | Box |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 315 / PIECE Get Latest Price
| Part Type | Filter |
| Compatible Machine Model | 3DX |
| Material | Alloy Steel |
| Machine Model Year | 2023 |
| Brand | Aftermarket |
| Part Number | *Seller to Specify* |
₹ 335 / Piece Get Latest Price
| Truck Brand | Mahindra |
| Material | rubber |
| Usage/Application | Tractor hose pipe |
| Brand | MS INDUSTRIES |
| Product Brand | Keco |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Shanu Luthra (Proprietor)
M.S.Industries
Plot No A-3, Dabua Pali Road, Behind Shiva Dharam Kanta, Dabua Colony
Faridabad - 121001, Haryana, India